Τεράστια έκπληξη στο Βερολίνο: «Σφαλιάρα» της Άλμπα στην Μπαρτσελόνα

0

Η Άλμπα σόκαρε την Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Καταλανούς στην πέμπτη εφετινή ευρωπαϊκή ήττα τους. Η γερμανική ομάδα επικράτησε με 74-70 των «μπλαουγκράνα», πανηγυρίζοντας την μόλις τρίτη νίκη στην τρέχουσα σεζόν.

Ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων και η αμυντική προσήλωσή τους (κράτησαν την Μπαρτσελόνα κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο), αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της υπέρβασης της Άλμπα, η οποία πέτυχε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε από τους Ισπανούς των 15 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας.

Οι Γερμανοί είδαν μία πεντάδα να τελειώνει τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπράουν 10, Προντιτσα 11, Βέτσελ 10, Τόμας 13, Τίμαν 12), ενώ από την Μπαρτσελόνα, που υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα της, ο Λαπροβίτολα με 15 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή…