Με ανατροπή το δύο στα δύο η Θέλτα, στο μηδέν η Βαλένθια

0

Tη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη LaLiga πανηγύρισε η Θέλτα, επικρατώντας με 3-1 της Βαλένθια, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 2ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «νυχτερίδες» που παραμένουν στο μηδέν, προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Ντιέγκο Λόπεθ. Όμως, η Θέλτα απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό με τον Όσκαρ Μινγκέθα να είναι ο παίκτης των γηπεδούχων που πέτυχε την ισοφάριση. Και πέντε λεπτά αργότερα (28΄), ο Ιάγο Άσπας διπλασίασε τα τέρματα της Θέλτα, μετά από ασίστ του Μινγκέθα. Ο Άσπας απώλεσε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 νωρίτερα, όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 45+5΄. Όμως αυτό το πέτυχε, ο Φραν Μπελτράν στο 60ό λεπτό.

Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε βασικός για τους νικητές και έπαιξε μέχρι το 66′, όταν κι έδωσε τη θέση του στον Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστική της La Liga έχουν ως εξής:

Θέλτα-Βαλένθια                3-1
(23΄ Μινγκέθα, 28΄ Άσπας, 60΄ Μπελτράν - 14΄ Λόπεθ)
Σεβίλη-Βιγιαρεάλ             22:30