Κιτρινόμαυρη καταιγίδα και πλέον πιο κοντά απο ποτέ με το Back to Back η Ένωση!

0

Η Καταιγιστική ΑΕΚ έριξε τριάρα στον Παναθηναϊκό που γλύτωσε τον διασυρμό

Μια ΑΕΚ να την… πιείς στο ποτήρι διέλυσε τους πράσινους στο πιο σημαντικό έως τώρα παιχνίδι οι οποίοι δεν εμφανίστηκαν ποτέ στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ η οποία απο το πρώτο λεπτό ήταν κυριάρχη και με το έτσι θέλω εξαφάνισε τον αντίπαλο της απο το γήπεδο.

Ο Νίκλας Ελίασον που φέτος έχει πάρει φωτιά άνοιξε το σκόρ μόλις στο 7ο λεπτό με ένα άπιαστο σουτ στο δεξί παραθυράκι του Ντραγκόφσκι.

Την σκυτάλη πήρε ο Έκι Πόνσε ο οποίος εκμεταλέφτηκε το λάθος του Ακαιντίν και έκανε το 2-0 στο 38′.

Ο Παναθηναικός αν και προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του στο ημίχρονο κάνοντας 2 αλλαγές με τον Φατίχ Τερίμ να βγάζει Παλάσιος και Λημνιό και να περνά στο παιχνίδι Σπόραρ και Βιλένα, η εικόνα δεν άλλαξε και δεν απείλησε καθόλου τον Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3 – 0 στο 60΄ με τον Πινέδα να χορεύει την άμυνα του Παναθηναϊκού και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ αμέσως μετά το ίδιο έκανε και ο Πόνσε με ανάποδο ψαλίδι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Νίκλας Ελίασον γράφοντας το 3-0.

Πλεόν η ΑΕΚ είναι πιο κοντά απο ποτέ για φετος με το back to back.